Bana kendimi önemli hissettir

Posted on Şubat 25, 2009

0"Herkesin boynunda asılı görünmez bir levha vardır…
Üzerinde "Bana kendimi önemli hissettir" yazar…. İnsanlarla çalışırken bu mesajı asla unutmayın…" Mary Kay Ash

Eğer üzerinde iyi çalışılırsa, bu tavsiye hayatınızı değiştirecek tavsiyeler arasında en önemlisi olabilir. Eşiniz, çocuğunuz, müşteriniz, iş arkadaşınız veya rastladığınız kişilerle olabilecek herhangi bir ilişkide uzun süreli bir etki yaratmak için en iyi yol karşınızdakinin değerli olduğunu hissetmesini sağlamanızdır.

Ve işe başlamanız için 4 tavsiyemiz var:

1. Karşılaştığınız herkesi büyük bir hevesle selamlayın.
Hiç telefonda birisi ile konuşurken veya biryerlerde birisine rastladığınızda yüksek bir enerji ve şevk ile konuştuğunuzda sanki karşınızdakinin size bayıldığını hissetiniz mi? Coşkulu ve içten bir şevk ile selamlama, tüm iletişimin gidişatını belirler. Bu son derece basit bir tekniktir, sadece en zor kısmı hatırlamaktır. Ama eğer hatırlarsanız, tüm ilişkileriniz canlanacaktır. Bu yöntemi, özellikle çocuklarınızla iletişiminizde kullandığınızda hayatı derinden etkileyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bir çocuk odaya girdiğinde basit bir şevkli karşılama ve taktir, onunla iletişimde mucizeler yaratır.

2. Yavaşlayın. Sohbetlerinizde karşınızdakini gerçekten dinlemek için vakit ayırın. Birisi ile konuşurken, sonra ne söyleyeceğinize değil, sözleri ile, tonlaması ile ve beden dili ile "onun" ne söylediğine odaklanın. Rahatlayın ve yanıt vermeden dinleyin. Karşınızdakini derinlemesine dinlemek üzerine çalıştıkça, onların ihtiyaçları üzerinde durun. Sohbet sırasında kendi ihtiyaçlarınızı bir tarafa bırakın ve "onların" bugün neye ihtiyaçları olduğunu anlamaya odaklanın. Her karşılaşmayı, normalde çok telaşlı olabilecek bir günün molaları olarak değerlendirin. Yavaşlayın ve bir başkasıyla kurabileceğiniz bağlantının tadını çıkartın…Basit bir sohbet olsa da..

3.Geçmiş sohbetlerinizin ve karşılaşmalarınızın ayrıntılarını hatırlamaya çalışın.
Size daha önce aktardıklarını sorun. İşteki sunusu nasıl gitti? Hasta babası nasıl? Bu basit yöntemle insanlara sizin için ne kadar önemli olduklarını gösterirsiniz.

4. İnsanların sizin için yaptıkları küçük şeyleri taktir edin ve hiç bir zaman "teşekkür ederim" cümlesini söyleme fırsatını kaçırmayın. Çok şaşalı bir şey olması gerekmiyor… birkaç nazik cümle veya kısa bir e-posta veya mesaj bile yeterli… Taktirinizi göstermek ve sevdiğiniz insanlara şefkat göstermek için basit yollar bulun. Belki bu bütün günü evde hasta çocuğunuzla geçiren eşiniz için eve giderken yemek götürmek olabilir. Belki bu annenize bir telefon etmek olabilir. Gün boyunca karşınıza çıkacakları onaylama ve taktir etmeyle ilgili nasıl bir adım atacağınızı düşünün. Etrafınızdaki insanları önemli hissettirdiğinizde, bir güven ve karşılıklı taktir ortamı yaratırsınız ve bu hayatınızı küçük veya büyük ölçüde değiştirir.

Bugün deneyin.

Reklamlar
Posted in: Uncategorized