‘O liberté! Que de crimes on commet dans ton nom!’

Posted on Aralık 26, 2007

0Ey Özgürlük!

‘O liberté! Que de crimes on commet dans ton nom!’
1793 “Ey Özgürlük, senin adına ne suçlar işleniyor!” Bu ünlü sözün sahibi kadın, bugün devrimci Fransa’da giyotine gitmişti.

1780’de, 25 yaşındaki Manon de La Platière, Amiens’de kendisinden yirmi yaş küçük, Jean-Marie Roland adlı bir işyeri müfettişi ile evlendi. On bir yıl sonra, Fransız Devrimi’nin patlak vermesinden sonra, çiftin Paris’e taşınmasıyla, La Platière liberal eğilimlilerin gireceği bir salon açtı. Bu kanat, Devrim’in radikal öğelerine karşı çıkan nispeten ılımlı bir burjuva hizbi olan Girondinlerdi. Hem büyüleyici hem de zeki bir kadın olan Manon Roland, kocasına akıl hocalığı yaparak, adamın İçişleri Bakanlığı’na kadar yükselmesine yardım etti.

Devrim’in ilk aşamalarında, Manon Roland, “Il faut du sang pour cimenter la révolution” (Devrimin sağlamlaştırılması biraz kan dökmekle olur) gibi laflar etmekten geri durmuyordu. Sonradan, hâlâ ateşli demokratlar olmalarına rağmen, Roland’lar hem daha ılımlı bir çizgiye gelmiş hem de karısının doldurmasıyla Jean-Marie, Konvansiyon önünde Danton ve Robespierre’ye saldırıya girişmişti. Derken, Bakan şiddetle karşı çıktığı XVI. Louis’nin idam edilmesinden sonra, bakanlık görevinden istifa etmişti.

Daha altı ay dolmadan, Robespierre Fransa’nın en güçlü adamı olmuş ve bütün Jirondenleri yönetimden uzaklaştırmıştı. Sonra, 1793 Mayısında, Terör denilen kanlı bastırma politikası başlamıştı. Jean-Marie kaçmış, ama 31 Mayıs’ta Manon tutuklanıp, hapse atılmıştı. Cezaevinde kaldığı beş ay süresince, zamanını anılarını yazarak değerlendirmişti. Beş ay sonra, infaz edilmek için Devrim Meydanı’na götürülmüştü.

Giyotin sehpasını saran vahşi kalabalığın alay ve bağrışlarına aldırış etmeyen Manon, merdivenleri çıkmakta bir an duraklamış ve altında giyotinin durduğu dev özgürlük heykelinin önünde şakacıktan eğilerek, ünlü sözlerini söylemişti.

Jean-Marie tutuklanmaktan kurtulmuşsa da, karısının infazını öğrendikten bir hafta sonra, kendisini kılıçla öldürmüştü.

 

 
Reklamlar
Posted in: Uncategorized