Biraz Emekli Ol

Posted on Nisan 22, 2006

0 

21-23 Nisan 2004 tarihleri arasında İspanya’nın Seville kentinde yapılan 36’ncı İnsan Kaynakları Yönetimi Konferansında “İş hayatının geleceği” ile ilgili değerlendirmelerde ilginç uygulamalar ve teklifler dile getirilmiştir. Bir şirket yöneticisinin uygulamaları:

“Bizim şirkette kimse toplantılara katılmak zorunda değil. Eğer ilgilenmiyorsa katılmıyor. Eğer bir raporun acelesi yoksa yazılmıyor. Siz kaç gece sabahlayarak bir rapor yazıyorsunuz, bir hafta yöneticinin masasında bekliyor. Biz bu saçmasapan şeyleri kaldırdık.”

“Bizde para kazanmak için lider olunmaz. Altı ayda bir elemanlar liderlerini değerlendirir. Eğer liderin puanı üçüncü sefer de düşüyorsa görevine devam edemez.”

“İşe giden herkesin içinde bir yetişkin var. Biz ona çocuk gibi davranıp ne zaman tatile gideceğini, ne giyeceğini, unvanının ne olacağını söylersek olmaz. Şirketimizde satın alma ile uğraşan bir kişi kartvizitine ‘arzdan sorumlu kraliyet üyesi’ yazdırdı. Olsun, önemli olan işini iyi yapması.”

“Kaç kişinin kaç saat çalıştığını, ne giydiğini bilmek istemiyorum. İsterse sahilde çalışsın, nerede çalıştığı umurumda değil, önemli olan sonuca ulaşması.”

“Hayatınızın üçte biri eğitim, üçte biri iş ve üçte biri ise emekliliğe ayrılıyor. Paranız olduğunda vaktiniz olmuyor, vaktiniz olduğunda ise paranız olmuyor. Bu çok aptalca bir plan değil mi? Biz şirkette bundan kurtulmak için ‘retire a little’ (biraz emekli ol) programını başlattık. 35-40 yaşındakileri çarşambaları emekli ediyoruz, gelirlerinin yüzde 10’unu da kesiyoruz. Emekli olduklarında bütün çarşambalarını satın alıyoruz. İşe gelmiyorlar ama onlara para ödüyoruz.”

 

Richardo Semler

Brezilyalı Makine Üreticisi Semco’nun Başkanı

 

Reklamlar
Posted in: Uncategorized