Güneş Tutulması

Posted on Mart 10, 2006

0Yüzyılın en önemli doğa olaylarından biri olan güneş tutulması 29 Mart 2006 Çarşamba günü öğle saatlerinde gerçekleşecek.
Tam tutulmanın seyredilebileceği, Antalya, Giresun, Kırşehir, Konya, Niğde, Tokat ve Yozgat’da gökyüzü kararacak yıldızlar ortaya çıkacak. Bu doğa mucizesi tüm Türkiye’den de %90 – %95 oranlarında izlenebilecek.
Ancak, hangi ilde olursanız olun; Güneşe, tutulma öncesi ve sonrasında bile kesinlikle çıplak gözle bakmayın. Tutulmayı isli cam, CD vb. yöntemlerle ve uygun filtre olmadan güneş gözlüğü, kamera, dürbün, teleskop, fotoğraf makinası ile izlemek körlüğe kadar varabilecek çok ciddi göz hastalıklarına yol açar.
Özellikle anne ve babaların, çocuklarını bu konuda mutlaka bilgilendirmeleri gerekir.

Bizim doğa mucizesi olarak gördüğümüz bu muhteşem olayın bir trajediye dönüşmemesi için halkın göz sağlığını düşünerek uyarmamız gerekiyor. Bu olay astronomi özelliğinin yanısıra insan sağlığı açısından çok önemlidir.

Güneş zaman zaman tutulurdu, hatta bu tutulmayı hiçbir özel araç kullanmadan izlerdik. Bu güneş tutulmasının öncekilerden farklı nedir?
Öncelikle 29 Mart ta gerçekleşecek olan tam bir Güneş Tutulmasıdır ve en iyi ülkemizden seyredilebilecektir.
Güneşten bu tutulma esnasında 2 tür ışık gelimektedir. Mor ve Kızılötesi ışınların her ikisinin de gözdeki tahribatları farklıdır. Özellikle kızılötesi ışın göz retinasının altındaki katmanı yakarak ciddi zararlar verir. O katmanın acı duygusu olmadığı için yandığı zaman beyne bir sinyal göndermez ve kişi durumu farkedemeyip izlemeye devam eder. Bu olayın sonunda ise kısa dönemde görme bozuklukları, uzun dönemde ise ciddi göz hastalıkları meydana gelir.
Bu nedenle katarakt ameliyatı olanların hiçbir şekilde özel bir gözlükle bile güneşe bakmamaları gerekir. Göz anında tahrip olabilir.

Reklamlar
Posted in: Uncategorized